Co je Cider?

Milí novináři, až budete doslovně citovat z této stránky, uveďte laskavě do svého textu zdroj: www.ciderclub.com

Cider není ani pivo, ani víno, ale mošt. Zkvašený jablečný mošt s různými stupni alkoholu. Vzniká jednoduchou fermentací jablečné šťávy, která se nechává zrát ve starých dubových sudech ve vhodné teplotě a pak se stáčí, čistí, pasterizuje a ředí na požadovaný obsah alkoholu. O nejdelší historii výroby se přou tradiční rivalové, Angličané a Francouzi, ale cider má velkou tradici i v severním Španělsku a německém Hessensku. V ČR je tradice cideru velmi krátká, přesto již existuje několik desítek českých ciderů.

V celé Velké Británii se ročně vypije kolem 500 milionů litrů cideru (v ČR pro srovnání zhruba 5 milionů litrů ročně). Už v dobách Keltů se na území Británie dostala jablka vhodná k moštování, pravděpodobně ještě před příchodem Římanů, ovšem první záznam o výrobě cideru se objevil v Norfolku roku 1205. Již o sto let později byl tento postup známý po celé jižní Anglii.

V Devonu se cider začal připravovat průmyslově a přes přístavy kolem Londýna se dostával i za moře. Než se zjistilo, že citrónová šťáva chrání námořníky za dlouhých plaveb před kurdějemi, stačila jim k ochraně jedna sklenice cideru denně. Například James Cook vezl cider na své lodi Endeavour v roce 1768 až na Tahiti.

Největší rozkvět výroby cideru nastal v Británii v devatenáctém století. Dnes jsou nejznámějšími producenty cideru moštárny z hrabství Somerset, Suffolk, Gloucester a Hereford, kde sídlí také museum tohoto oblíbeného nápoje. Z hrušek se alkoholický nápoj připravený fermentací nazývá Perry a je také populární, i když ne tak známý. Dříve nebo později se rodinné výrobny spojují ve větší celky a své výrobky exportují do celého světa, do České republiky již od roku 1992.

V poslední době má velký úspěch takzvaný organic cider, připravovaný z jablek, které se pěstují bez jakékoliv chemie a přísad a výrobní postupy podléhají přísným kontrolám. Jablečný čirý extrakt se vyváží i do Skandinávie, kde se z něj přidáním dalších příchutí připravují tamní oblíbené sladší cidery - třešňové, kaktusové, limetové a další. Ve Francii má jablečný cidre neméně dlouhou tradici, ale výsledek se více podobá šumivému moku, proto se musí uzavírat do masivních lahví šampaňského typu s drátěnou ochranou. V poslední době se však také objevily druhy prodávané v lahvích s korunkovým uzávěrem, což svědčí o menším množství bublinek. U nás má větší tradici než cider mošt a pak až jablečná pálenka. Přeskočit ciderový mezistupeň je skutečně škoda. První český cider vzniklý roku 2010 se jmenoval Mad Apple, ale bohužel již ukončil výrobu. Jeho příkladu však následovalo několik nových menších výrobců - viz Co je na trhu

Fáze cideru se bohužel přeskakuje a velký odpor je zřetelný především ve vinařských oblastech, protože cider je zde velká konkurence. Je stejně silný jako pivo ležák, ale lehčí a v porovnání s vínem slabší a také levnější. Cider se podává točený ze sudů (hlavně v irských hospodách), v lahvích různých velikostí (0,25; 0,33; 0,5; 0.75; 1 litr a 2 litry), v plechovkách a také v tuhých krabicích, které obsahují hliníkové vaky s pípou (3 nebo 20 litrů).

Jeho síla se pohybuje od půl procenta alkoholu (takzvaný málo alkoholický) až po 8,2 %, což je nejvyšší přípustná hranice pro cider. Za ní už se nápoj musí jmenovat jablečné víno. Cider může být perlivý i bez bublinek, sladký, suchý, polosladký, polosuchý - a vždy je dobré, když je chlazený. A na závěr - mnoho druhů ciderů mohou pít vegetariáni, vegani i celiaci. Avšak pozor na takzvané "průmyslové cidery"! Připravují se z koncentrátu a obsahují různé chemické látky.

Jeden recept na výborný nápoj

Do velké nádoby nalijte litr dobře vychlazeného cideru, přidejte litr studené limonády nebo sodovky, vložte dužinu z jednoho a šťávu z půlky citronu. Potom dejte ke směsi jednoho panáka whisky a ginu a trochu přislaďte cukrem podle chuti.

Dalších variant docílíte, když citron nahradíte pomerančem nebo okurkou, anebo mátou a jinými podobně aromatickými bylinkami.